Resocializačné stredisko RETEST v čase od septembra do decembra 2011 realizovalo projekt: Realizácia aktivít pre klientov RETEST-u zameraných na resocializáciu a terciárnu prevenciu drogovej závislosti.
Projekt sa realizoval s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci dotačného programu na poskytnutie účelovej dotácie Úradu vlády SR na podporu programov, iniciatív a aktivít v oblasti národnej protidrogovej stratégie pre rok 2011.
Hlavným cieľom projektu bolo prostredníctvom realizácie troch hlavných aktivít prispieť k plneniu priorít národnej protidrogovej stratégie pre rok 2011. Koncipovanie a zameranie aktivít smerovalo ku znižovaniu dopytu klientov po drogách, posilňovaniu ich resocializácie s cieľom ich opätovného zaradenia do bežného života.
Projekt sa realizoval najmä prostredníctvom nasledovných aktivít:
Aktivita 1:
Arteterapia v resocializácii drogovo závislých
Zámerom aktivity bolo vytvoriť priestor pre arteterapiu ako trvalú, systematickú súčasť celého resocializačného programu RETEST-u a obohatiť ho o rozmer práce s hlinou s možnosťou vypaľovania.
Špecifickým cieľom tejto aktivity bolo prostredníctvom arteterapie a využitia vlastnej kreativity zmeniť sebahodnotenie klienta v zmysle zvýšenia jeho sebavedomia potrebného pre uskutočňovanie životných zmien, integrovať jeho osobnosť a priniesť pocit zmysluplného naplnenia života.
Arteterapia prebiehala v súlade s projektom a plánovaným harmonogramom jeden krát týždenne po 3 hodiny formou skupinovej práce. Stretnutia boli zamerané na samotnú tvorbu, pričom súčasťou aktivít boli najmä nasledovné techniky: kresba, maľba, koláž, modelovanie, práca s temperami, ceruzkami, vodovkami, hlinou, fotkou, textilom, papierom, farbami na sklo, sádrou, práce s využitím servítkovej techniky atď. Ďalšia časť stretnutí bola venovaná osobným a skupinovým reflexiám.
Aktivity boli realizované pod dohľadom terapeutických pracovníkov, pričom jednotlivé stretnutia boli zamerané tematicky: autoportrét, ostrov rodiny, moja budúcnosť, výlet do detstva, ja a moje hranice, práca s rozprávkami, ja a moja závislosť, čo chcem aby po mne ostalo a pod.
Aktivita 2:
Zimná terénna terapia:
Cieľom realizácie zimnej terénnej terapie bolo kreovať reálne životné situácie, v ktorých si klienti budú môcť vyskúšať svoje návyky a zručnosti a podporiť budovanie tých návykov, ktoré sú nevyhnutné pre trvalú abstinenciu a začlenenie sa do bežného života.
Tradične využívané boli aj nasledovné terapeutické postupy a metódy:
– komunitné stretnutia,
– skupinová terapia,
– arteterapia – „koláž môjho života“
– športové a relaxačné aktivity – turistická vychádzka na chatu Kohútka (hranica SR – ČR), večerné relaxačné aktivity, návšteva kúpeľov v Rajeckých Tepliciach,
– kultúrne aktivity – nácvik divadelného predstavenia, návšteva Betlehema v Rajeckej Lesnej.
Terénna terapia sa uskutočnila v dňoch 27. novembra až 3. decembra 2011 v Hornej Maríkovej (Hotel EVA-MÁRIA) a zúčastnilo sa jej 12 klientov a 7 pracovníkov RETEST-u.
Aktivita 3:
Cyklus odborných prednášok pre klientov:
Cieľom tejto aktivity bolo posilniť proces resocializácie klientov prostredníctvom odborných prednášok z oblasti medicíny, ekonomiky a zdravého životného štýlu. Klienti mohli čerpať informácie z prednášok s odborníkmi a následnými diskusiami na dané témy.
V rámci aktivity boli zrealizované nasledovné prednášky a stretnutia:
Prednáška 1: Uplatnenie sa na trhu práce (2 hodiny) – 19.10.2011
Prednáška 2: Základy ekonomických zručností 1. časť (2 hodiny) – 21.10.2011
Základy ekonomických zručností 2. časť (2 hodiny) – 11.12.2011
Prednáška 4: Hepatitída, typy a liečenie 1. a 2. Časť (2 x 2 hod.) – 16.11.2011
Prednáška 3: Zdravý životný štýl (2 hodiny) – 21.12.2011
Odborné zabezpečenie projektu:
Projekt a jeho jednotlivé aktivity boli zrealizované terapeutickým tímom RETEST-u pod odborným vedením riaditeľa zariadenia PhDr. Petra Šuláka. Cyklus prednášok bol zrealizovaný externými lektormi.
Medzi hlavné závery z realizácie projektu možno zaradiť:
– obohatenie resocializačného programu strediska RETEST o pravidelné arteterapeutické aktivity
– skvalitnenie práce resocializačného strediska vďaka rozšíreniu ponuky služieb a voľnočasových aktivít
– zlepšenie informovanosti klientov v dôležitých oblastiach (zdravie a zdravý životný štýl, finančná gramotnosť, uplatnenie na trhu práce)
– zlepšenie podmienok na úspešnú resocializáciu klientov a následnú integráciu do bežného života a terciárnu prevenciu závislosti